ul. Inwestycyjna 5

11-200 Bartoszyce

Telefon

+48 89 762 02 41

E-Mail

sales@peakpackaging.pl

Folia LDPE i HDPE – czym się różnią?

IMG_1529-scaled

Oba rodzaje folii są termoplastikami. Powstają z jednego materiału – polietylenu. Różnica między nimi polega na tym, że w czasie produkcji użyto innego ciśnienia, dlatego też cząsteczki ułożyły się z inną gęstością. 

„HDPE” i „LDPE” to skróty powstałe od pełnych nazw folii. HDPE oznacza High Density Polyethylene, czyli polietylen o wysokiej gęstości oraz regularną strukturą cząsteczek, a LDPE – Low Density Polyethylene, czyli polietylen wykazujący niską gęstość. Są to produkty łatwe do recyklingu.

IMG_1529-scaled

Cechą charakterystyczną folii HDPE jest szelest występujący przy jej dotykaniu. Z tego rodzaju folii najczęściej produkuje się woreczki foliowe używane powszechnie w supermarketach. Ponadto folie HDPE są cieńsze oraz mniej podatne na rozciąganie. Jednocześnie jednak są one bardziej odporne na zniszczenia niż folie LDPE. Folię HDPE wykorzystuje się również do produkcji jednorazowych reklamówek czy rur kanalizacyjnych.

Folię LDPE wykorzystuje się do produkcji m.in. worków na gruz, kubków na napoje czy woreczków strunowych, folii ogrodniczych oraz folii termokurczliwych. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, iż jest błyszcząca i dosyć miękka. Co istotne, nie szeleści w przeciwieństwie do folii HDPE. Folia LDPE jest również grubsza oraz bardziej rozciągliwa. Folia LDPE jest obojętna fizjologicznie oraz w niewielkim stopniu przepuszczalna dla pary wodnej. Folia LDPE nie traci swoich właściwości od -50 °C do +85 °C.

 

W skrócie o foliach LDPE i foliach HDPE

 

    • Co to jest LDPE?

LDPE to Low Density Polyethylene, co oznacza polietylen o niskiej gęstości. Folię można znaleźć pod postacią m.in.: taśm czy arkuszy foliowych. Jest głównie stosowana do produkcji kubków na napoje, woreczków strunowych, foliowych reklamówek, folii ogrodniczych.

 

    • Co to jest HDPE?

HDPE to polietylen o wysokiej gęstości z regularną strukturą cząsteczek (High Density Polyethylene). Z tego rodzaju folii produkuje się m.in. jednorazowe reklamówki bądź rury kanalizacyjne.

 

    • Czym się różni folia LDPE od HDPE?

Podczas produkcji używa się innego ciśnienia, dlatego cząsteczki układają się z inną gęstością. Folia LDPE jest miękka, błyszcząca i przejrzysta, a HDPE matowa i mało przejrzysta. LDPE jest bardziej odporna na rozerwanie i elastyczna. Obie folie mają zbliżona odporność na niską temperaturę (od -50oC), przy czym HDPE wytrzymuje do 110*C, a LDPE do 85*C.

Skip to content