ul. Inwestycyjna 5

11-200 Bartoszyce

Telefon

+48 89 762 02 41

E-Mail

sales@peakpackaging.pl

Nowoczesne opakowania i transport napojów

oferta-workow-naszej-produkcji
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie przemysł opakowań i transportu napojów stale ewoluuje, dążąc do zrównoważonego rozwoju, a także zminimalizowania wpływu na środowisko. Nowoczesne technologie oraz rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów stawiają przed producentami napojów nowe wyzwania, ale również możliwości. Wykorzystywanie w procesach tych innowacyjnych technologii takich jak worki bag in box pozwala zmniejszyć koszty magazynowania i transportu oraz zapewnia odpowiednią higienę. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym zmianom w dziedzinie opakowań, a także transportu napojów, które wpływają na przemysł, wspierając cele ochrony środowiska.

Opakowania przyjazne środowisku

Jednym z kluczowych trendów w przemyśle opakowań jest rosnące wykorzystanie materiałów z recyklingu. Firmy coraz częściej sięgają po materiały takie jak PET lub papier z certyfikowanych źródeł. Wszystkie te ruchy mają posłużyć zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko i promują gospodarkę obiegu zamkniętego. W tym samym celu zmieniono również nakrętki do butelek. Opakowania do soków, mleka, wody oraz innych napojów zostały wyposażone w przymocowane na stałe zakrętki, tak aby nie były one wyrzucane osobno, a tym samym nie stanowiły kolejnego odpadu. Ułatwia to także recykling tego typu opakowań. Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem są opakowania biodegradowalne, rozkładające się w naturalnych warunkach. Redukują one liczbę odpadów plastikowych i obciążenie środowiska. Najbardziej znanym materiałem służącym do tego typu pojemników jest karton. Nie wpływa on negatywnie na nasze otoczenie oraz umożliwia nam przewóz materiałów. W ostatnim czasie również popularne stało się ekologiczne wypełnienie paczek do transportu. Wykorzystuje się do tego skropak — materiał pochodzenia roślinnego, będący nietoksyczny dla środowiska i w pełni biodegradowalny. Niektórzy producenci tworzą nietypowe opakowania do żywności, a także napojów. Jedną z takich realizacji są pojemniki (np. kubki lub kartony), w których umieszcza się nasiona różnych roślin, aby po wyrzuceniu wyrósł z nich kwiat lub drzewo.
project-details-1-3-1

Inteligentne rozwiązania w przemyśle opakowań

Nowoczesne opakowania do żywności i napojów powinny podążać za intensywnym rozwojem technologicznym oraz automatyzacją, które są poniekąd wyznacznikiem naszych czasów. Coraz częściej stosuje się technologie oparte na kodach QR lub RFID, umożliwiając śledzenie historii, a także lokalizacji produktu, informując o jego pochodzeniu, składzie czy terminie przydatności. Tego typu systemy stosuje się w celu uproszczenia procesów logistycznych w firmach kurierskich. Paczki umieszczane są grupowo w jednym miejscu odbioru (np. paczkomaty), dzięki czemu kurier nie dostarcza ich bezpośrednio do każdego domu i nie emituje zbędnych spalin. Pozwala to przedsiębiorstwu zmniejszyć użycie pojazdów i być bardziej przyjazne dla środowiska. To nie tylko podnosi świadomość konsumentów, ale także pozwala na lepsze zarządzanie dostawami i zapobieganie marnotrawstwu.
Następnym rozwiązaniem są pojemniki personalizowane na potrzeby konkretnego produktu. Opakowania z wbudowanymi sensorami mogą monitorować stan produktu, np. temperaturę czy poziom wilgotności. W taki sposób odbywa się transport bananów. Na plantacjach pakuje się je niedojrzałe, a w kartonie wyłożonym specjalną folią zapewniane mają odpowiednie warunki, tak aby były w stanie wytrzymać transport oraz dotrzeć do nas w 100% świeże. Jest to również niezwykle przydatne w przypadku transportu napojów lub leków, szczególnie tych wymagających określonych warunków przechowywania.

Zrównoważony transport napojów

Napoje przewozi się na różne sposoby. W użyciu mogą być pojemniki zbiorcze transportowane na paletach lub nawet całe cysterny z konkretnym płynem. Na rynku spotyka się także worki foliowe przemysłowe, takie jak cube liner lub pillow liner. Posiadają odpowietrzniki, dzięki którym możemy pozbyć się nadmiaru gazu z pojemnika. Worki typu bag in box to opakowania zapewniające wyższy stopień zapełnienia przestrzeni przewozowej w naczepie, dzięki czemu transport staje się efektywniejszy, a co za tym idzie – bardziej ekologiczny. Wyposażone w foliowy wkład, pozwalają na bezpieczne dostarczenie wybranych napojów.
Istotna w trakcie transportowania niektórych artykułów spożywczych może być odpowiednia temperatura (np. świeże mleko, leki i innych). Istnieją również produkty, które wymagają bardzo specyficznych warunków transportu – należy do nich płynna czekolada. Podczas przewożenia powinna być podgrzewana do około 40℃, ponieważ w przypadku zbyt niskiej temperatury może zastygnąć, a jej rozładunek stanie się utrudniony.
Do realizacji tego typu transportów służą specjalistyczne pojazdy, a z roku na rok coraz więcej z nich jest zasilana elektrycznie. Dzięki temu eliminujemy emisję spalin, a także redukuje negatywny wpływ na jakość powietrza. Kolejny ważny aspekt to optymalizacja tras. Dzięki zaawansowanym systemom zarządzania trasami oraz logistyki firmy transportowe mogą minimalizować zarówno dystanse, jak i czas potrzebny na dostarczenie napojów do punktów sprzedaży, zmniejszając zużycie paliwa, ale również emisję CO2.
Niezaprzeczalnymi zaletami korzystania z foliowych worków transportowych są niższe koszty związane z utrzymaniem higieny na odpowiednim poziomie, ale również minimalizacja wydatków związanych z magazynowaniem. Zastępują one tradycyjne małe butelki, które generują ogromne ilości odpadów, a tego typu przewóz jest alternatywą dla tradycyjnych beczek. Nowoczesne opakowania dla przemysłu spożywczego oraz transport napojów przynoszą więcej możliwości i wyzwania dla branży. Innowacje takie jak opakowania z recyklingu, inteligentne etykiety czy elektryczne pojazdy dostawcze pozwalają na bardziej zrównoważoną produkcję, a także dystrybucję napojów. Jednakże, aby osiągnąć pełny sukces, niezbędna jest współpraca między zarówno producentami, dostawcami, jak i konsumentami, którzy coraz bardziej doceniają nie tylko produkty, ale również firmy dbające o środowisko.
Skip to content